Školní poradenské pracoviště (dále jen ŠPP) zajišťuje poskytování a koordinaci preventivních, pedagogických a poradenských služeb přímo na naší škole. ŠPP poskytuje bezplatné poradenské a konzultační služby žákům, jejich zákonným zástupcům, ale i pedagogům. Snaží se pomáhat jim při zvládání a řešení výchovných, vztahových a výukových potíží.
Poskytování poradenské pomoci ve škole zajišťují, na základě vyhlášky 27/2016 Sb. a vyhlášky 72/2005 Sb. ve znění pozdějších předpisů, tito poradenští pracovníci školy:
- školní speciální pedagog – Mgr. Gabriela Šandor, Dis.
- školní psycholog - Mgr. Karin Konečná, LL.M.
- výchovný a kariérový poradce – Mgr. Petra Řičánková.
ŠPP úzce spolupracuje s vedením školy, s dalšími pedagogickými pracovníky, zejména s třídními učiteli, a zajišťuje pravidelnou komunikaci se zákonným zástupcem žáka. Pravidelně komunikue se školskými poradenskými zařízeními (PPP, SPC), která zajišťují návrhy podpůrných opatření a podílejí se na jejich realizaci. V případě potřeby spolupracuje škola s orgánem sociálně-právní ochrany dětí (OSPOD). Podle potřeby je vyžadována rovněž spolupráce se zdravotnickými zařízeními.
S veškerými informacemi poskytnutými v rámci činnosti ŠPP je nakládáno v souladu se zákonem č. 101/2000 Sb., o ochraně osobních údajů, ve znění pozdějších předpisů.
Konzultační hodiny pracovníků ŠPP (vždy po předchozí domluvě):
- školní speciální pedagog Mgr. Gabriela Šandor, Dis. - pondělí 13.30-14.30
- školní psycholog Mgr. Karin Konečná, LL.M. - pondělí 14.00-15.30 hodin,
- výchovný a kariérový poradce Mgr. Petra Řičánková - úterý 14:00 - 15:00 hodin, středa 14.00 - 15.00 hodin.
Naše poradenské pracoviště pravidelně nabízí dětem preventivní skupinovou aktivitu formou „Tréninku sociálních dovedností“.
Tento trénink je nabízen všem dětem například v rámci družiny na I. stupni nebo v rámci volných hodin, či hodin výchovy na II. stupni. Cílem našich tréninků je preventivně podpořit komunikaci ve škole a harmonizovat mezilidské vztahy mezi dětmi ve třídách.
TRÉNINK SOCIÁLNÍCH DOVEDNOSTÍ |
Děti se v průběhu tréninku učí: |
|
Získávané sociální dovednosti pomáhají v dětech rozvíjet sebedůvěru, vedou je ke spolupráci. Formou hry si děti přirozeným způsobem trénují sociální dovednosti – učí se vzájemně efektivně komunikovat a správně se vyjádřit.
V rámci našeho programu rozvíjíme u dětí jejich sociální a emoční inteligenci, a navíc, dnes již nutný |
Poradenské pracoviště ZŠ Dřevnická